najlepsze treści w internecie

Zabieg zaćmy – czy warto zdecydować się na tą operację?

Zabieg zaćmy – czy warto zdecydować się na tą operację?

Wzrok to jeden ze zmysłów nie do zastąpienia. Tak jak można, chociaż to na pewno bardzo trudne, pogodzić się z utratą smaku, węchu czy nawet słuchu tak ze stratą wzroku nikt do końca się nie pogodzi. Oko to jeden z najważniejszych organów. Dzięki oczom oglądamy piękno otaczającego nas świata, możemy czytać, pisać i widzieć te czynności. Widzimy twarze bliskich, poznajemy ich z oddali. Dzięki zmysłowi wzroku możemy dostrzec księżyc, gwiazdy, a za pomocą lunet i teleskopów inne bardzo odległe planety. Ci, którzy o tym nie myślą nie zdają sobie sprawy jakie to szczęście mieć wzrok a szczególnie dobry wzrok.

Choroba, kóra dotyka głównie starsze osoby

W pewnym wieku, nawet jeżeli dotychczas mieliśmy dobry wzrok następuje jego pogorszenie. Nagle zaczynamy źle widzieć dalekie przedmioty, trudno nam odczytać wysoko ustawione szyldy, oglądając telewizor siadamy bliżej ekranu. Lub dzieje się odwrotnie; w dal patrzymy bez problemu, natomiast mamy kłopot z nawleczeniem nitki w ucho igielne, musimy czytaną książkę przesunąć dalej niż dotychczas, aby przeczytać mniejsze litery musimy podejść do silniejszego światła. Objawy takich wad wzroku są dość kłopotliwe, ale można je skorygować odpowiednimi okularami lub soczewkami kontaktowymi i problem staje się akceptowalny. Natomiast istnieje inna choroba, która jest dużo bardziej uciążliwa na szczęście całkowicie uleczalna.

Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej katarakta, to zmętnienie soczewki oka. Pacjent jest przekonany, że oko przykrywa mu jakby półprzezroczysta błona. Jest to bardzo przykra dolegliwość ograniczająca pole widzenia. Choroba ta najczęściej dotyka ludzi starszych, ale w szczególnych przypadkach mogą ją mieć także zupełnie młodzi. Katarakta może wystąpić w wypadku urazu oka, niektórych chorób, lub też być powodem zażywania jakichś leków. Zasadniczo jest wynikiem starzenia się organizmu.
Zaćmę likwiduje się operacyjnie. Zabieg zaćmy przeprowadzany jest przez chirurga okulistę w znieczuleniu miejscowym.
Jest to dla doświadczonego okulisty stosunkowo prosty zabieg zaćmy. Trwa kilkadziesiąt minut i polega na zlikwidowaniu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Po zabiegu pacjent nie czuje różnicy za to doskonale ją widzi:).

Chrońmy oczy i dbajmy o wzrok, a piękno przyrody będziemy podziwiać przez całe życie.