najlepsze treści w internecie

Jak wyleczyć kataraktę – usunięcie zaćmy

Przychodzi taki czas w życiu każdego człowieka, że upływ lat daje się coraz bardziej we znaki. Nawet przy wyjątkowo higienicznym prowadzeniu się, dbaniu o kondycję fizyczną i odpowiednim żywieniu nie można zahamować postępu starzenia. Zaczynają dolegać bóle stawów, pogarsza się wzrok, a serce nie jest już tak silne jak dzwon. Może pojawić się cukrzyca, podwyższone ciśnienie czy zwyrodnienie kręgosłupa. Jedną z takich chorób pojawiających się wraz z upływającym wiekiem jest zaćma.

Objawy zaćmy

Zwykle jej objawy możemy odczuwać około pięćdziesiątego roku życia. Czasem jej rozwój rozkłada się na lata, a innym razem przebiega dość szybko. Nieleczona doprowadzi do zmętnienia soczewki, a w efekcie końcowym nawet do ślepoty. Początkowo zaćma jest trudna do wykrycia. Objawia się pogorszeniem ostrości widzenia co często przypisuje się zwykłemu pogorszeniu wzroku związanym z wiekiem. Występują trudności z czytaniem i oglądaniem telewizji. Choroba może atakować jedno oko lub oba. Jedno jest jednak pewne – nie można jej ignorować.

Jak wygląda leczenie?

Jedynym sposobem na wyleczenie jest usunięcie zaćmy. Nie można jej wyleczyć zażywając farmaceutyki lecz trzeba się poddać operacji. Jej usuwanie nie boli i jest bezpieczne. Pacjenci już na drugi dzień po zdjęciu opatrunku odzyskują ostrość widzenia, a często też poprawia się im wzrok. Usunięcie zaćmy jest refundowane przez NFZ. Do takich operacji, które polegają na usunięciu laserowo chorej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej, używane są soczewki jednoogniskowe. Wiąże się to z możliwością potrzeby używania okularów do czytania. Jeżeli chory zdecyduje się na wszczepienie lepszych soczewek za taką operację będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Koszt jej wynosi od około 4 do 6 tysięcy złotych. Soczewki te pozwalają na widzenie z bliska i z daleka a nawet likwidują astygmatyzm. Zoperowana zaćma nie powraca. Zdecydować się na nią można już po wykryciu wczesnych objawów nie czekając aż choroba „dojrzeje” gdyż w dalszym stadium coraz bardziej twardniejąca soczewka jest trudniejsza do usunięcia.