najlepsze treści w internecie

Czy nasze srebrne sztućce są na pewno srebrne?


Podjęcie decyzji o kupnie srebrnych sztućców nie jest byle jaką decyzją, chociażby z uwagi na fakt, iż przedmioty te nie należą do najtańszych. Aby nabyć produkt oryginalny, a więc prawdziwie srebrny najlepiej dokonać zakupu u cenionych producentów luksusowych kompletów, takich jak Hefra – polska firma z długoletnią tradycją. Warto być natomiast czujnym na sztućce kupowane w sklepach niewiadomego pochodzenia lub też podczas super okazji – po podejrzanie okazyjnych cenach. W każdym przypadku natomiast można „na własną rękę” czy sztućce, którymi dysponujemy rzeczywiście są srebrne. Są bowiem różne metody, które pozwalają sprawdzić, czy konkretny przedmiot został wykonany ze srebra, czy metalu do złudzenia je przypominającego.

Magnes prawdę ci powie…

Jedną z najprostszych metod jest próba magnesu. Srebro, tak samo jak złoto jest diamagnetykiem, czyli metalem, który nie reaguje na magnes. Jeżeli chcemy więc kupić prawdziwie srebrne łyżki, noże i widelce, śmiało można zasugerować się wynikiem takiego testu. Jeśli magnes przyciąga dany przedmiot, oznacza to, że mamy do czynienia z przedmiotem, który nie jest wykonany ze srebra lub posiada niską jego zawartość. Sztućców z czystego srebra, dostępnych na www.hefra.pl magnes nie przyciągnie.

Znak probierczy

Istotne jest również analizowanie znaków probierczych. Znaleźć je można przede wszystkim na srebrnej biżuterii oraz na przedmiotach użytkowych – np. sztućcach. Nie występują natomiast na srebrnych monetach. Cecha probiercza jest małej wielkości i często trzeba ją sprawdzić pod szkłem powiększającym. Na sztućcach wybite próby są bardzo zróżnicowane. Wybicie „MET” oznacza, ze przedmiot jest wykonany z metalu nieszlachetnego i może być posrebrzany. Jeśli na danym przedmiocie widnieje wybicie numeru, np. 800 to oznaczać to może, że sztućce zawierają 80% srebra.