najlepsze treści w internecie

Czy place zabaw pomagają rozwijać kreatywność?

Dzieciństwo to piękny czas. Kiedyś wiązało się ono z beztroskim przebywaniem na powietrzu wśród rówieśników. Zabaw nie było końca. Dzieci były kreatywne, wymyślały coraz to nowe zabawy. Jednak rozwój technologiczny sprawił, że wyboraźnia dziecięca nie jest już taka bujna. Czy place zabaw pomagają rozwijać kreatywność?

Place zabaw nie są już takie popularne jak kiedyś?

W zasadzie do niedawna dzieciństwo wyglądało tak, że place zabaw były oblegane przez dzieciaki od rana do późnych godzin wieczornych. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy w świat wkroczył rozwój technologii. Za tym wszystkim poszedł rozwój elektroniki. W obecnych czasach dzieci coraz częściej spędzają czas w domu – przed telewizorem albo z tabletem w ręku. Zamiast odwiedzić place zabaw i spędzać czas na świeżym powietrzu, wolą spędzać czas w wirtualnej rzeczywistości gier komputerowych. Z jednej strony rodzice nie powinni chronić dzieci przed nowinkami technologicznymi. W dzisiejszych czasach dziecko musi znać się na komputerze, aby sprawnie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednak dlaczego musi wiązać się to z widokiem pustych placów zabaw? Oczywiście, kiedy dziecko jest zupełnie małe, rodzice, a zwłaszcza mamy zabierają je na place zabaw. Mimo wszystko, ta zabawa obecnie różni się od zabaw z przeszłości. Kiedyś na placu zabaw były dzieci same, bawiły się między sobą – owszem były kłótnie, walki, ale było też życie.

Odwiedzaj place zabaw

Obecnie, rodzice zazwyczaj zabierają maluchy na place zabaw i całymi godzinami z nimi tam przesiadują. Dzieci niezbyt chętnie garną się do nawiązania kontaktów z rówieśnikami. Znacznie częściej wolą bawić się w towarzystwie rodzica. Jeśli dochodzi do sytuacji konfliktowych między dziećmi, często ingerują rodzice. Starają się oni załagodzić konflikt, albo bronią zaciekle swojego dziecka, ograniczając tym samym jego samodzielność. Nie ulega wątpliwości, że obserwuje się również trend na domowe place zabaw. Ludzie kupują domki jednorodzinne, czy szeregówki z ogródkami, na których stawiają piaskownicę, karuzelę i huśtawkę. Z pewnością to również ogranicza kontakt z rówieśnikami, ale chociaż zachęca dzieci do spędzania czasu na dworze, zamiast w domu przed telewizorem czy kolejną grą.