najlepsze treści w internecie

Plac zabaw z budżetu obywatelskiego

Plac zabaw z budżetu obywatelskiego

Coraz większą popularność zdobywa tak zwany budżet partypacyjny, czyli po prostu budżet obywatelski. Zjawisko to jest procesem, które ma zadanie umożliwienie mieszkańcom decydowania o przeznaczeniu budżetu publicznego na określone przedsięwzięcia zaproponowane przez samych obywateli. Przykładem takiego rozwiązania może być plac zabaw z budżetu obywatelskiego.

Skąd się wziął pomysł?

Pierwszy taki projekt miał miejsce sześć lat temu w Sopocie i zaskoczył wszystkich ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Obecnie jest on rozpowszechniony na wiele polskich miast takich jak na przykład Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, Łódź, Katowice, Tarnów, Gdańsk lub Elbląg.i ma znaczenie zarówno na szczeblach centralnych, jak i poszczególnych dzielnic. Pomysł ten rozpowszechnił się na skalę światową i dotyczy między innymi takich dziedzin życia jak szkolnictwo, instytucje kultury i budownictwo społeczne.

Dlaczego budżet obywatelski jest ważny?

Uruchomienie budżetu obywatelskiego ma przede wszystkim za zadanie rozpoznanie i identyfikacja rzeczywistych potrzeb obywateli, wzmacnia postawy obywatelskie, potęguje poczucie odpowiedzialności mieszkańców za miasto, a także pokazuje podstawy funkcjonowania samego miasta. Takie rozwiązanie ma również licznych przeciwników, którzy twierdzą, że władze rządowe i samorządowe nie powinny słuchać woli i głosów mieszkańców miasta i nie ma żadnego prawa, które może to nakazywać.

Co może zostać wykonane?

Wśród pomysłów zgłoszonych przez obywateli w ramach budżetu partypacyjnego możemy wymienić takie pomysły jak ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe, doświetlanie przejść dla pieszych, paczkomaty, stacje rowerowe, przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne, a także wszelkiego rodzaju remonty i działania naprawcze, jak i plac zabaw z budżetu obywatelskiego. Pomysł budżetu obywatelskiego zyskał znaczą popularność, wśród obywateli, którzy zrozumieli i poczuli, że mają realny wpływ na kształtowanie kierunku rozwoju i modernizacji swojego miasta. Potwierdzeniem tego jest coraz większa liczba pomysłów mieszkańców na sprawienie, że miejsce, w którym żyją, będzie jeszcze piękniejsze i bezpieczniejsze.