najlepsze treści w internecie

Jak przebiega labioplastyka?

Prawdopodobnie wszyscy słyszeli już o relatywnie nowym rodzaju chirurgii estetycznej, a mianowicie o labioplastyce. Jest to zabieg polegający przede wszystkim na skorygowaniu wyglądu zewnętrznych narządów kobiety, czyli tak zwanego sromu. Istnieją dwie podstawowe metody jej wykonywania, o czym będzie mowa w dalszej części tekstu.

Metoda numer 1

Pierwsza z metod jest określana mianem resekcji krawędzi. Na czym polega? Brzegi przerośniętych warg sromowych są obcinane. Taka procedura jest stosowana przez znaczną większość lekarzy. Głównym tego powodem jest fakt, że jest dość prosta. Ma ona jednak pewne wady. Największą z nich jest to, że po operacji pozostaje widoczna blizna, a wargi sromowe tracą swoją naturalną chropowatość. Skutkuje to nienaturalnym wyglądem sromu. Zabieg ten niesie ze sobą także dość duże ryzyko uszkodzenia bardzo istotnych zakończeń nerwowych występujących w okolicy sromu. Dlatego też spora liczba chirurgów preferuje drugą metodę.

Metoda numer 2

Druga metoda to resekcja klinowa. Tkanka jest wycinana w kształt litery V. Brzegi warg sromowych zachowują dzięki temu swój naturalny wygląd. Blizna pojawia się, jednakże jest ona praktycznie niewidoczna. Niestety, tutaj również występuje ryzyko uszkodzenia nerwów. Może to skutkować drętwieniem pooperacyjnym. Aby zmniejszyć szanse wystąpienia tego efektu ubocznego, usuwa się tylko część grubości wargi sromowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o labioplastyce?

Labioplastyka jest najczęściej przeprowadzana pod znieczuleniem miejscowym. Ostatnio coraz częściej wykonuje się ją po wprowadzeniu pacjentki w stan pełnej narkozy. Cały zabieg może trwać nawet dwie godziny. Zależy to przede wszystkim od zastosowanej metody oraz cech ciała osoby operowanej. Jeżeli labioplastykę przeprowadzono w prawidłowy sposób, to ból pooperacyjny jest bardzo mały, a najczęściej wcale nie występuje. Najczęściej kobieta jest w stanie wyjść ze szpitala w dniu wykonania zabiegu. Dla bezpieczeństwa i zapobieżenia ewentualnemu zakażeniu zaleca się noszenie podpasek przez przynajmniej kilka tygodni po tym, jak labioplastyka została wykonana.