najlepsze treści w internecie

Jak projektować place zabaw dla przedszkoli?

Jak projektować place zabaw dla przedszkoli?

Odpowiednie planowanie terenów, na których przebywają dzieci jest niezwykle ważne. Musimy zapewnić im minimum bezpieczeństwa. Wszystko powinno być do nich dostosowane, aby było łatwe i przyjemne w użytkowaniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że korzystanie z tego obszaru nie sprawi maluchom trudności. Jest to szczególnie istotne w przypadku miejsc do zabaw.

O czym nie można zapomnieć?

Place zabaw dla przedszkoli powinny być dobrze przemyślane. Nie może zabraknąć na nich ulubionych elementów dzieci. Z pewnością potrzebne są huśtawki oraz przynajmniej jednak zjeżdżalnia. Takie atrakcje uwielbia praktycznie każde dziecko. Dzięki temu cała grupa będzie mogła spędzić kilka godzin na świeżym powietrzu i wspólnie się bawić. Jednak istotne jest, aby odpowiednio dobrać wszystkie elementy placu zabaw. Powinny być wykonane z bardzo trwałych materiałów. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek awarii, które mogłyby być przyczyną niebezpiecznych wypadków. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonana jest całość. Często poszczególne produkty mają również certyfikaty mówiące o ich bezpieczeństwie i dopuszczeniu do użytku. To też warto sprawdzić. Im bezpieczniejsze miejsce dla dzieci zapewnimy, tym lepiej.

Na co warto zwrócić uwagę?

Ważna jest również nawierzchnia jaka będzie na placu zabaw. Beton i ostry piasek nie jest dobrym wyborem. O wiele lepiej sprawdzą się sztuczne tworzywa, które amortyzują ewentualne upadki i pomagają ograniczyć zranienia. Przyda się to szczególnie w przypadku małych dzieci, które często się wywracają, ponieważ nie mają jeszcze w pełni skoordynowanych ruchów. Takie podłoże będzie dla niech znacznie bezpieczniejsze. Warto również umieścić na placu zabaw, więcej najbardziej lubianych przez dzieci elementów. Z pewnością unikniemy wtedy wielu konfliktów, a dzieci dużo lepiej spędzą czas na dworze. Przyda się kilka huśtawek, ale również warto zainwestować w więcej niż jedną zjeżdżalnię. Dobrym pomysłem będą także różnego rodzaju drabinki. Przy ich pomocy maluchy będą ćwiczyć swoją sprawność, a równocześnie świetnie się bawić. Wszystko to powinny mieć na przykład place zabaw dla przedszkoli, na których dzieci bawią się bardzo często.