najlepsze treści w internecie

Czytnik kodów kreskowych – dowiedz się więcej

Czytnik kodów kreskowych – dowiedz się więcej

Obecnie nie da się wyobrazić współczesnego handlu bez kodu kreskowego. Metoda, którą stworzyli Silver i Woodland wciąż doskonale sprawdza się w sklepach, magazynach czy też biurach. Niezbędnym narzędziem jest również czytnik kodów kreskowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa to urządzenie, przeczytaj ten artykuł.

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Czytnik kodów kreskowych, jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, które służy do odczytu informacji zapisanych w postaci kodu kreskowego. Aby było to w ogóle możliwe, czytnik jest wyposażony w źródło światła. Najczęściej jest to laser, ale na rynku są również czytniki z diodą LED. Na jakiej zasadzie działa czytnik kodów kreskowych? W wielkim skrócie, wiązka światła jest nakierowywana na kod kreskowy, która odbija się od przerw, znajdujących się między pionowymi paskami. Następnie, wiązka odbitego światła zostaje skierowana na fotodetektor, a dzięki specjalnemu układowi elektronicznemu impulsy są przetwarzane na znaki, które można potem odczytać na ekranie komputera lub też przenośnego terminala, jeśli jest on wyposażony w czytnik.

Jakie dodatkowe właściwości posiada czytnik kodów kreskowych?

Na rynku jest wiele modeli czytników kodów kreskowych. Większość z nich wyposażona jest w interfejs USB, dzięki czemu bez problemu można połączyć się zarówno z komputerem lub kasą fiskalną. W momencie, gdy
czytnik kodów kreskowych podłączony jest do komputera stacjonarnego, może on przejść w tzw. tryb emulacji klawiatury. Pod tym terminem kryje się nic innego jak możliwość odczytywania zawartości kodu kreskowego na ekranie komputera.

Czytnik kodów kreskowy – jakie są rodzaje?

Czytnik kodów kreskowych można podzielić na kilka kategorii, np.: ze względu na źródło światła (laser lub dioda LED). Inna klasyfikacją jest podział modeli na bezprzewodowe lub ręcznie czytniki. Zdecydowanie bardziej wygodnym rozwiązaniem są bezprzewodowe czytniki. Dzięki nim można w każdym miejscu katalogować towar. Niestety, ich zasięg jest znacznie mniejszy niż ręczne czytniki, co jest główną wadą tej opcji.